Tisková technika a náplně do 10 000 Kč: Kompletní přehled položek s výbornou návratností

Stolní 3D tiskárny s vytištěnými modely na pracovním stole v dílně

Rozpočet 10 000 Kč byl v domácím 3D tisku dlouhé roky hranicí, kde člověk kupoval polotovar na nekonečné víkendové opravy. Když jsem s tiskem začínal, strávil jsem desítky hodin přeměřováním rámu pravítkem a laděním každého šroubku, abych z levné skládačky vymáčkl aspoň použitelnou krabičku. Dnes je situace úplně jinde. Za stejné peníze dostanete hotový stroj s automatickou kalibrací, který vybalíte, zapojíte do zásuvky a do půl hodiny držíte v ruce hotový funkční díl.

Cílem tohoto přehledu je ukázat, jak poskládat spolehlivý 3D tisk do 10000 Kč bez zbytečných přešlapů. Zaměřil jsem se na položky, kde každá investovaná koruna dává smysl a rychle se vrátí na ušetřených součástkách, nářadí nebo drobných zakázkách pro známé. Pokud do začátku nechcete spálit zbytečné peníze za marketingová lákadla, tady je moje osvědčená kalkulace z praxe.

Kritéria výběru: Jak vybrat výhodný 3D tisk do 10 000 Kč s rychlou návratností

Celkové náklady vlastnictví (TCO) a návratnost počáteční investice

Při nákupu se většina lidí dívá jen na cenovku samotného stroje v e-shopu. To je ale polovina rovnice. Výhodný 3D tisk začíná až ve chvíli, kdy spočítáte celkové náklady vlastnictví na první rok provozu. Komerční zakázkový tisk v Česku běžně účtuje 5 až 10 Kč za gram hotového výrobku. Vlastní výroba na domácí tiskárně vychází zhruba na 0,50 až 1 Kč za gram materiálu včetně elektřiny. Bod zlomu tak u funkčních výtisků přichází překvapivě brzy. Stačí vyrobit náhradní díly do sekačky, držáky na nářadí do dílny a spotřebovat 3 až 4 cívky struny a stroj máte zaplacený.

Svou roli hraje i spotřeba elektřiny. Běžná FDM tiskárna si vezme 100 až 300 W při úvodním nahřívání podložky a trysky, zatímco během ustáleného tisku klesne příkon na skromných 60 až 100 W. U fotopolymerových (MSLA) tiskáren bere samotný tiskový panel jen 50 až 80 W, jenže k provozu nutně patří mycí a vytvrzovací stanice. K tomu připočtěte spotřební chemii, která rozpočet zatíží mnohem víc než pár kilowatthodin ze sítě.

Než klepnete na tlačítko objednat, pohlídejte si čtyři skryté výdaje, které umí návratnost zbytečně natáhnout:

  • Spotřební chemie u pryskyřic: Nákup 3 až 5 litrů čistého isopropylalkoholu (IPA) a náhradních fólií do tiskové vaničky.
  • Náhradní trysky: Běžná mosazná tryska se opotřebuje, trysky z tvrzené oceli vydrží násobně déle, ale stojí víc.
  • Dopravné u těžkých balíků: Rozdíl mezi kompaktní krabicí a třicetikilovým balíkem může tvořit několik stovek korun.
  • Zmetkovitost z nekvalitního materiálu: Podezřele levné struny s kolísavým průměrem ucpou trysku a zkazí desetihodinový tisk.

Klíčové parametry: Konstrukce stroje, tiskový objem a podpora materiálů

V cenové relaci do deseti tisíc korun narazíte na dvě hlavní koncepce mechaniky: otevřený bedslinger a uzavřený CoreXY. Bedslinger hýbe tiskovou podložkou dopředu a dozadu v ose Y. Je mechanicky jednodušší a levnější na výrobu, ale těžký výtisk na podložce funguje při vyšších rychlostech jako kyvadlo. Rám typu CoreXY nechává podložku pouze klesat v ose Z a hlava se pohybuje na lehkých řemenech v rovině XY. Díky tuhé konstrukci zvládá stabilní tisk i při reálných rychlostech nad 300 mm/s bez ztráty přesnosti.

Tiskový objem volte podle toho, co reálně plánujete vyrábět. Kompaktní rozměr 180 × 180 × 180 mm bohatě stačí na devadesát procent běžných domácích krabiček, držáků a hraček. Pokud ale potřebujete tisknout velké technické kryty nebo organizéry do dílenských šuplíků, standardní objem 256 × 256 × 256 mm představuje znatelný komfort, protože nemusíte modely složitě rozřezávat na menší části a lepit.

Uzavřená komora a technické plasty: Běžné materiály jako PLA a PETG průvan neřeší. Pokud ale chcete vyrábět funkční díly na auto nebo zahradu z materiálu ASA či ABS, uzavřená skříň je nutnost. Tyto plasty při chladnutí prudce mění objem. V otevřeném prostoru stačí otevřít dveře do místnosti a výtisk okamžitě popraská mezi vrstvami a zvedne se v rozích.

Metodika srovnání: Jak jsem techniku a tiskové materiály hodnotil

Automatizace, spolehlivost a reálný čas tisku bez zmetků

Marketingové tabulky výrobců se předhánějí v závratných číslech. Dočtete se o rychlostech 500 až 600 mm/s a zrychlení 20 000 mm/s². V praxi je tento údaj téměř k ničemu. Skutečný čas dokončení dílu totiž neurčuje teoretická maximálka na prázdném přejezdu, ale volumetrický průtok hotendu udávaný v mm³/s. Pokud tryska nestíhá tavit dostatečný objem plastu, tiskárna v kráječi jednoduše zpomalí, aby nedocházelo k podextruzi.

Při hodnocení jsem se soustředil na reálnou bezúdržbovost. Tiskárna pro začátečníka musí mít plně automatické vyrovnávání podložky pomocí tlakových senzorů nebo indukční sondy bez nutnosti točit ručními maticemi pod stolem. Druhým klíčovým prvkem je kompenzace rezonancí (input shaping). Senzor zrychlení na tiskové hlavě změří kmity konstrukce a řídicí deska upraví signály do krokových motorů tak, aby se na svislých stěnách netvořily nepříjemné vlnky (ghosting).

Obrovskou váhu přikládám i softwarovému zázemí. Připravené tiskové profily v programech Bambu Studio, PrusaSlicer nebo OrcaSlicer vám ušetří desítky hodin laborování. Chci stroj, kde po stažení souboru STL kliknu na tlačítko řezání a vím, že výchozí profil pro zvolený filament vyjede na první pokus bez vad.

Metodika testování tiskových strun: Tolerance, adheze a chování na podložkách

U spotřebních materiálů jsem sledoval tři tvrdá kritéria: rozměrovou přesnost, chování na tiskových površích a procento zmetků při referenčních teplotách. Základem spolehlivého tisku je tolerance průměru struny. Levné bezejmenné filamenty běžně kolísají v rozmezí ±0,05 mm i více. V tenkém místě tiskárna vytlačí méně plastu a ve stěně vznikne mezera, v tlustém místě naopak přetéká a tryska drhne o povrch. Ověřená tolerance ±0,02 mm zaručuje dokonale rovnoměrné kladení vrstev.

Zkoušel jsem také chování materiálů na různých tiskových plátech. Různé podložky reagují na plasty odlišně a špatná volba může skončit nevratným poškozením výbavy. Typickým příkladem je houževnatý PETG vytištěný na hladký PEI plát bez separační vrstvy. Materiál se k hladké fólii chemicky připeče tak brutálně, že při pokusu o sundání dílu vytrhnete kus fólie i s lepidlem. Pro PETG vždy používám výhradně texturovaný nebo saténový plát.

U každé špulky mě zajímá také vlhkost přímo z výroby. Prskání v trysce a tvorba nežádoucích pavučinek (stringing) prozradí nedostatečné sušení už při balení, což začátečníkovi zbytečně zkomplikuje život.

Velký přehled: Levná 3D tiskárna a dostupný filament v cenovém srovnání

Srovnávací tabulka zařízení a spotřebních položek do 10 000 Kč

Následující srovnání zahrnuje prověřené tiskárny a základní spotřební materiál s cenou do 10 000 Kč s DPH podle údajů platných k 17. 10. 2026. Do výběru jsem zařadil stroje, které nabízejí výborný poměr pořizovací ceny a dlouhodobé spolehlivosti. U tiskáren uvádím varianty Solo bez přídavných vícebarevných boxů, které by rozpočet navýšily.

Srovnávací tabulka s praktickým výběrem

Zadejte rozpočet a prioritu. Zobrazíme vhodné možnosti včetně známé dopravy; ceny tiskáren jsou nabídky od, ověřené k 17. 10. 2026.

Možnosti v rozpočtuBambu Lab A1 mini: od 4 667 Kč + doprava od 99 Kč = nejméně 4 766 Kč. Ender-3 V3 KE: od 4 987 Kč + doprava od 315 Kč = nejméně 5 302 Kč, tedy nad zadaným rozpočtem.

Výběr řadíme podle vhodnosti pro jednoduchý FDM start. Cena s dopravou je orientační minimum.

Bambu Lab A1 Mini

FDM · bedslinger · objem 180 × 180 × 180 mm · od 4 667 Kč, doprava od 99 Kč; minimum s dopravou 4 766 Kč.

Přednost: jednoduchý, automatizovaný start. Nevýhoda: menší objem a podložka do 80 °C.

Creality Ender-3 V3 KE

FDM · bedslinger · objem 220 × 220 × 240 mm · od 4 987 Kč, doprava od 315 Kč; minimum s dopravou 5 302 Kč.

Přednost: větší objem a otevřený systém. Nevýhoda: může vyžadovat doladění první vrstvy, ventilátory jsou hlučnější.

Bambu Lab A1

FDM · bedslinger · objem 256 × 256 × 256 mm · od 6 404 Kč, doprava od 99 Kč; minimum s dopravou 6 503 Kč.

Přednost: velký objem a automatizovaný provoz. Nevýhoda: otevřená konstrukce není vhodná pro ABS/ASA.

Bambu Lab P1S

FDM · uzavřená CoreXY · objem 256 × 256 × 250 mm · od 9 412 Kč. Doprava se liší podle nabídky; ověřte cenu v košíku a zda jde o základní model, ne Combo.

Přednost: uzavřená konstrukce pro náročnější materiály. Nevýhoda: při ceně od 9 412 Kč zbývá jen malá rezerva na materiál.

Prusament PETG Refill Galaxy Black

PETG · 1 kg · náplň na kompatibilní prázdnou cívku · 479 Kč.

Přednost: nižší cena než u filamentu na cívce. Nevýhoda: bez kompatibilní cívky jej nelze použít samostatně.

Prusament PETG Clear

PETG · 1 kg · tolerance průměru ±0,02 mm · 636,65 Kč.

Přednost: přesně specifikovaná tolerance. Nevýhoda: PETG nepoužívejte na hladkém PEI bez ochranné vrstvy.

Prusament PLA Natural

PLA · 1 kg · 636,65 Kč; cena se může lišit podle barvy a varianty.

Přednost: snadný materiál pro běžné modely a prototypy. Nevýhoda: nižší tepelná odolnost než PETG.

Název položky Klíčové parametry Typ Cena od Hlavní výhoda Hlavní slabina
Bambu Lab A1 256 × 256 × 256 mm, tryska do 300 °C, bedslinger FDM tiskárna 6 404 Kč Plný formát, blesková výměna trysek, spolehlivý systém Otevřený rám nevhodný pro tisk technických materiálů ABS/ASA
Bambu Lab A1 mini 180 × 180 × 180 mm, podložka do 80 °C, bedslinger FDM tiskárna 4 667 Kč Nejlepší poměr ceny a bezstarostného chodu, tichý provoz Menší tiskový prostor, limit podložky 80 °C vyřazuje náročnější plasty
Bambu Lab P1S 256 × 256 × 250 mm, uzavřená CoreXY FDM tiskárna 9 362 Kč Továrně uzavřená skříň pro ASA/ABS, vysoká tuhost rámu Jednoduchý textový nedotykový displej, vyšší hluk ventilátorů
Creality Ender-3 V3 KE 220 × 220 × 240 mm, rychlost až 500 mm/s, bedslinger FDM tiskárna 4 987 Kč Příznivá cena, otevřený operační systém na bázi Klipperu Hlučnější větráčky, občasná potřeba ručně doladit první vrstvu
Creality K1C 220 × 220 × 250 mm, tryska Unicorn ocel-měď-titan, CoreXY FDM tiskárna 8 677 Kč Připravená na tisk karbonových strun, uzavřená konstrukce Menší prostor než u P1S, znatelné vibrace při maximálním tempu
Flashforge Adventurer 5M Pro 220 × 220 × 220 mm, CoreXY, duální HEPA 13 filtrace FDM tiskárna 8 480 Kč Důkladná interní filtrace vzduchu a velmi tichý režim (50 dB) Ceny u části prodejců lezou vysoko, specifické trysky
Elegoo Saturn 4 Ultra 218,88 × 122,88 × 220 mm, výklopná vanička Tilt Release MSLA resinová tiskárna 7 772 Kč Ohromující mikrodetaily 12K LCD, rychlý mechanický odtrh vrstev Nutnost dokoupit čisticí chemii a výbavu, špinavější manipulace
Anycubic Kobra 3 250 × 250 × 260 mm, hotend do 300 °C, bedslinger FDM tiskárna 5 797 Kč Velký prostor za rozumnou cenu, vestavěný akcelerometr Otevřená mechanika, vyšší setrvačnost stolu u vysokých modelů
Prusament PETG 1 kg struny 1,75 mm, tolerance průměru ±0,02 mm Filament PETG 636,65 Kč Pevnost, tepelná stálost, precizní návin bez přeseků Riziko poškození hladkého PEI plátu bez separační vrstvy
Bambu Lab PLA Basic 1 kg struny 1,75 mm, integrovaný RFID čip pro AMS Filament PLA 450 Kč Skvělý tiskový profil, automatické načtení barvy a typu v systému Vyšší maloobchodní cena v běžném českém nákupu bez množstevních slev

Lokální specifika nákupu v ČR: Doprava, dostupnost balení a servisní zázemí

Při nákupu tiskové techniky v českých e-shopech hlídejte položku dopravy. Zatímco malá a lehká krabice s tiskárnou Bambu Lab A1 mini nebo balíček filamentů vás na dopravném vyjde na 99 Kč, u objemnějších a těžších beden, jako je Creality Ender-3 V3 KE, začíná přepravné na částce 315 Kč. U rozpočtu do 10 000 Kč tak samotná doprava spolkne přes 3 % z celkové sumy, což odpovídá téměř celé jedné půlce cívky materiálu.

Druhým chytákem českého trhu jsou cenové výkyvy u hranice deseti tisíc. Modely Flashforge Adventurer 5M Pro i Elegoo Saturn 4 Ultra se dají sehnat pod 8 500 Kč, ale u řady tuzemských prodejců narazíte na cenovky mezi 11 000 až 12 980 Kč. Před odesláním objednávky si vždy proklepněte celkovou cenu včetně poplatků za platbu kartou či dobírku.

Dejte si také pozor na záměnu verzí Solo a Combo. Tiskárny jako Anycubic Kobra 3 nebo Bambu Lab P1S se prodávají jak samostatně, tak v balíčku s externím podavačem více materiálů. Verze Combo sice láká na čtyřbarevný tisk, ale její cena poskočí o 3 000 až 6 000 Kč výše, čímž náš stanovený rozpočet okamžitě padá.

Detailní zhodnocení tiskáren: Výkon, ergonomie a praktické limity

Otevřené platformy typu bedslinger: Bambu Lab A1, A1 mini a Ender-3 V3 KE

Bambu Lab A1 mini je za cenu od 4 667 Kč bezkonkurenční vstupenkou do spolehlivého tisku. V domácí dílně mi tento malý dříč běží celé dny. Automatické měření podložky, kalibrace vibrací a kompenzace průtoku fungují tak spolehlivě, že jsem u něj ani jednou neřešil nepovedenou první vrstvu. Jediným hmatatelným kompromisem je tiskový prostor 180 × 180 × 180 mm a maximální teplota podložky 80 °C, která vás uzamkne do světa PLA, PETG a TPU. Pokud potřebujete tisknout dospělé rozměry, větší bratr Bambu Lab A1 nabídne 256 mm v krychli a stejnou ergonomii za částku lehce přesahující 6 400 Kč.

Zlatavá texturovaná tisková podložka PEI z pružinové oceli.
Pružná ocelová tisková podložka s texturovaným povrchem pro spolehlivou přilnavost první vrstvy.

U nákupu bazarových kusů Bambu Lab A1 si však dejte velký pozor na historii kusu. První série vyrobené před lednem 2024 měly konstrukční vadu v kabelu vyhřívané podložky, kde při opakovaném ohybu hrozilo prodření a zkrat. Výrobce tehdy spustil plošnou svolávací akci. Pokud kupujete starší kus z druhé ruky, zkontrolujte, zda má instalovaný přepracovaný kabel verze V3 nebo vyztužený ochranný klip.

Creality Ender-3 V3 KE představuje zajímavou alternativu pro lidi, kteří chtějí mít plnou kontrolu nad systémem. Běží na otevřeném Klipperu (Creality OS) a s tryskou do 300 °C dokáže podle oficiální specifikace Creality tisknout rychlostí až 500 mm/s s materiálem Hyper PLA. Počítejte ale s tím, že ventilátory chlazení výtisku i základní desky produkují znatelně vyšší hluk a první vrstva občas potřebuje ruční doladění výšky osy Z v menu tiskárny.

Uzavřené CoreXY stroje a fotopolymerový tisk: Bambu Lab P1S, K1C a Saturn 4 Ultra

Pokud míříte na funkční technické díly a chcete tisknout odolné materiály bez kroucení, potřebujete uzavřený stroj. Bambu Lab P1S představuje v samostatné verzi za cenu od 9 362 Kč vstupní bránu do průmyslové mechaniky CoreXY. Má celokovový rám, stabilní komoru a stejný tiskový prostor 256 × 256 × 250 mm jako vlajková řada. Daní za skvělou cenu je archaický černobílý textový displej ovládaný směrovým křížem a vyšší aerodynamický hluk komorového větráku. Všechno ale beztak řídíte přes aplikaci v počítači nebo telefonu, takže displej řešit nebudete.

Creality K1C zase boduje připraveností na abrazivní struny. Hotend je osazený integrovanou tryskou Unicorn z kalené oceli, mědi a titanu, která bez úhony zvládne stovky hodin tisku kompozitů s příměsí uhlíkových vláken (PLA-CF, PETG-CF). Flashforge Adventurer 5M Pro zase exceluje v obytných prostorách: disponuje tichým tiskovým profilem pod 50 dB a duální filtrací vzduchu přes HEPA 13 a aktivní uhlí, která účinně pohlcuje pachy i polétavé mikročástice.

Úplně jiný svět představuje pryskyřičný model Elegoo Saturn 4 Ultra. Díky 10palcovému 12K displeji s rozlišením pixelu 19 × 24 µm dokáže vytvořit miniatury, šperky a figurky s detaily, kterých FDM tiskárna z principu nikdy nedosáhne. Vanička s mechanickým naklápěním (Tilt Release) navíc radikálně zrychluje tisk jednotlivých vrstev. Mějte ale na paměti odvrácenou stranu: tekutý fotopolymer zapáchá, nesmí přijít do kontaktu s kůží a hotové výtisky musíte vyprat v alkoholu a vytvrdit pod UV světlem. Do dětského pokoje ani obýváku tato technologie nepatří.

Tiskové struny a chemie: Jak snížit cenu za kilogram bez ztráty kvality

Materiálová volba: Kdy stačí PLA a PETG a kdy sáhnout po technickém ASA a TPU

Pro naprostou většinu běžných výtisků si vystačíte s dvojicí PLA a PETG. Materiál PLA je králem snadného tisku a vizuálních modelů. Nekroutí se, nezapáchá a tiskne se při příjemných teplotách (u značky Prusa typicky 215 °C pro první vrstvu a 210 °C pro další vrstvy při 60 °C na podložce). Má však zásadní limit: měkne už při teplotách kolem 55 až 60 °C. Výtisk z PLA ponechaný v létě za oknem zaparkovaného auta se během odpoledne promění v nepoužitelnou placku.

Barevné ozubené kolo vytištěné na 3D tiskárně z plastu.
Mechanické ozubené kolo z termoplastu demonstruje pevnost a přesnost běžného filamentu.

Mým nejpoužívanějším materiálem v dílně je proto PETG. Snese teploty do 75 až 80 °C, je pružnější a má vynikající soudržnost vrstev, takže se skvěle hodí na mechanické držáky a funkční krabičky. Vyžaduje trysku kolem 240 až 250 °C a podložku na 80 °C. Jak ale uvádí nápověda k materiálům Prusa, při tisku PETG se obloukem vyhněte hladkému PEI plátu. Přilnavost je tak silná, že riskujete vytržení kusu povrchu podložky. Na PETG berte zásadně práškový texturovaný nebo saténový plát.

Pokud potřebujete díly na celoroční venkovní použití s odolností vůči dešti a UV záření, sáhněte po ASA. Pro pružná těsnění a tlumicí podložky zase využijete TPU, které vyžaduje pomalejší tisk s přímým podavačem (direct drive) a vypnuté retrakce, aby se měkká struna nezamotala do podávacích koleček.

Tiskový materiál Hladký PEI plát Texturovaný PEI plát Saténový plát Doporučené použití
PLA Ideální (skvělá adheze) Výborný Výborný Vizuální modely, hračky, prototypy
PETG Nevhodný (riziko zničení plátu) Ideální (snadné odskočení po vychladnutí) Výborný Funkční díly, nářadí, držáky
ASA / ABS Vhodný (vyžaduje lepidlo/límec) Vhodný (pro uzavřené komory) Ideální Venkovní díly, mechanicky namáhané kryty
TPU (flex) Nevhodný (přílišná přilnavost) Ideální (pruží a snadno se sundá) Vhodný Těsnění, dorazy, pouzdra na telefon

Efektivita provozu: Refill balení, správné sušení a minimalizace zmetků

Nejjednodušší způsob, jak srazit cenu za kilogram materiálu a zároveň ušetřit místo v dílně, představují náplně typu Refill. Místo abyste pokaždé platili za těžkou plastovou cívku, kterou po vypotřebování vyhodíte do popelnice, koupíte pouze svazek filamentu stažený páskami. Například Prusament PETG Refill stojí 479 Kč, zatímco stejná struna na kompletní cívce v e-shopu Prusa vyjde na 636,65 Kč. Na každém spotřebovaném kilogramu ušetříte přesně 157,65 Kč, což dělá téměř čtvrtinu ceny dolů. Středovou cívku typu MasterSpool si jednoduše vytisknete jednou provždy z odolného materiálu.

Základním nepřítelem čistého tisku je vzdušná vlhkost. Technické materiály jako PETG a TPU fungují doslova jako houba. I nová cívka vytažená z vakuového pytlíku může obsahovat zbytkovou vlhkost. Voda se v trysce rozpálené na 250 °C okamžitě mění v páru, tavenina prská a na výtisku vznikají nevzhledné nitky (stringing) a slabá místa mezi vrstvami.

V dílně se mi osvědčila tři jednoduchá pravidla skladování, se kterými jsem srazil zmetkovitost na nulu:

  1. Uzavíratelné vakuové sáčky: Každou rozbalenou špulku ukládám do pevného zip sáčku společně s hrstí regenerovatelného silikagelu s barevným indikátorem nasycení.
  2. Předsušení před náročným tiskem: Pokud filament ležel týdny na poličce v dílně, putuje na 4 až 6 hodin do horkovzdušné sušičky při teplotě 55 až 65 °C.
  3. Vizuální kontrola struny: Před zavedením do extruderu zkontroluji, zda struna není zkřehlá a neláme se v ohybu, což je spolehlivý příznak degradace materiálu vlhkem.

Výsledný verdikt: Jak sestavit výbavu pro 3D tisk do 10 000 Kč podle scénáře použití

Doporučené sestavy: Od nenáročného hobby tisku po technické prototypy

Každý tiskař má jiné priority i prostorové možnosti. Abych vám usnadnil rozhodování, poskládal jsem tři hotové sestavy, které dávají v rámci rozpočtu 10 000 Kč největší ekonomický smysl:

Scénář 1: Maximální spolehlivost a minimální rozpočet (do 6 000 Kč)
Pokud chcete tisknout hned a nechcete řešit mechaniku, vezměte Bambu Lab A1 mini za 4 667 Kč. K ní přidejte dopravu za 99 Kč a dvě náplně Prusament PETG Refill po 479 Kč. Za celkovou částku zhruba 5 724 Kč máte doma špičkový moderní stroj s dvěma kilogramy houževnatého plastu. Cívku pro refill si jako první věc vytisknete z přiloženého vzorku PLA. Pro začátečníka a menší domácí projekty neexistuje výhodnější volba.

Scénář 2: Velký tiskový prostor a dílenské díly (do 10 000 Kč)
Potřebujete-li plný formát 256 mm, zvolte samostatnou Bambu Lab A1 od 6 404 Kč. Zbude vám přes 3 000 Kč, za které pořídíte tři až čtyři kilogramy materiálu (kombinaci PLA na modely a PETG na držáky) a náhradní trysku 0,6 mm pro rychlý objemový tisk. Pokud naopak cílíte na technické kryty z materiálu ASA, vezměte uzavřený Bambu Lab P1S od 9 362 Kč nebo Creality K1C od 8 677 Kč. Tiskárna sice vyčerpá celý rozpočet, ale máte robustní základnu pro náročné mechanické výtisky.

Scénář 3: Špičkové figurky a miniatury (MSLA na hraně rozpočtu)
Při požadavku na neviditelné vrstvy a šperkařskou přesnost sáhněte po Elegoo Saturn 4 Ultra od 7 772 Kč. Připravte se ale na to, že rozpočet 10 000 Kč spolkne do poslední koruny. Jedno balení standardního fotopolymeru stojí zhruba 600 Kč, 5 litrů 99,9% isopropylalkoholu na vymývání vyjde na cca 500 Kč a zbytek padne na krabici nitrilových rukavic a základní UV LED svítilnu. Automatická mycí stanice se do limitu nevejde, takže začít musíte s ručním mytím v uzavíratelných nádobách.

Závěrečné vyhodnocení návratnosti a nákupní checklist

Při pohledu na poměr ceny, spolehlivosti a provozních nákladů vychází z celého srovnání nejlépe Bambu Lab A1 mini pro nenáročné uživatele a Bambu Lab A1 pro ty, kdo potřebují plnohodnotný tiskový formát. Oba stroje nabízejí prakticky nulovou míru zmetkovitosti, takže neutrácíte za zkažené výtisky. Na spotřebním materiálu pak ušetříte nejvíce nákupem bezcívkových náplní Refill a používáním texturovaných plátů, které eliminují poškození tiskového povrchu.

Co zkontrolovat před odesláním objednávky:
  1. Srovnejte konečnou cenu v košíku včetně dopravy, která se u rozměrných balíků pohybuje od 99 do více než 315 Kč.
  2. Ujistěte se, že neobjednáváte dražší balení Combo s vícebarevným modulem, pokud míříte na rozpočet pod 10 000 Kč.
  3. Zvolte vhodný tiskový plát k objednanému materiálu; pro PETG vždy vyžadujte texturovaný nebo saténový povrch.
  4. Přibalte do košíku alespoň jednu náhradní trysku nejpoužívanějšího průměru 0,4 mm pro případ nečekaného ucpání.
  5. U bazarových nabídek starších kusů ověřte podle sériového čísla stav kabelu vyhřívané podložky u prodejce.
Nahoru

Časté dotazy

Dá se pořídit spolehlivá tiskárna s materiálem do 6 000 Kč?

Ano, Bambu Lab A1 mini stojí od 4 667 Kč a s dopravou od 99 Kč i dvěma cívkami filamentu se bez problémů vejdete pod 6 000 Kč.

Proč tisknout PETG raději na texturovaný plát místo hladkého?

PETG má k hladkému PEI plátu extrémní přilnavost a při sundávání výtisku hrozí vytržení částí povrchové fólie. Texturovaný plát funguje bezpečně.

Stačí mi na tisk materiálu ASA otevřená tiskárna bedslinger?

Nestačí. ASA vyžaduje stabilní teplotu kolem výtisku, jinak vlivem průvanu dochází ke zvedání rohů a praskání mezivrstevného spojení.

Jaký je rozdíl mezi označením Solo a Combo u Bambu Lab či Anycubic?

Označení Combo zahrnuje externí modul pro automatické podávání a střídání více barev, který cenu tiskárny obvykle zvýší o 3 000 až 5 000 Kč.